Nerandate reikiamos įrangos? Susisiekite ir gaukite komercinį pasiūlymą per 24 val.
AUKŠTOS KOKYBĖS PROFESIONALI ĮRANGA
NEMOKAMAS PRISTATYMAS VISOJE LIETUVOJE
MŪSŲ SERVISO KOMANDA KVALIFIKUOTI SPECIALISTAI
IŠSKIRTINIS DĖMESYS MŪSŲ KLIENTAMS
AUDORES > Straipsniai

Maitinimo verslas: leidimai ir licencijos

Jei ketinate atidaryti piceriją, barą, restoraną ar burgerinę – kitaip tariant, teikti viešojo maitinimo paslaugas ir užsiimti maisto tvarkymo veikla, – visų pirma teks įveikti svarbiausią barjerą – susipažinti su šią veiklą reglamentuojančiais dokumentais: Lietuvos Respublikos maisto įstatymu, Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 852/2004 dėl maisto produktų higienos, Lietuvos higienos norma HN 15:2005 „Maisto higiena“ ir pluoštu kitų teisinių aktų, kuriuose nustatyti maisto saugos, kokybės bei tvarkymo reikalavimai.

Nepaklysti šiose dokumentų platybėse padės Geros higienos praktikos (GHP) taisyklės viešojo maitinimo įmonėms, kur rasite beveik viską, ką privalote žinoti. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) netgi reikalauja pateikti įsipareigojimą arba vadovo įsakymą, kad nuodugniai susipažinote su šiomis taisyklėmis ir savo veikloje vadovausitės būtent jomis.

Nesvarbu, ar maitinimo verslą vykdote lauke, ar pastate; ar gaminate ir maitinate, ar parduodate gėrimus, – visa tai laikoma maisto tvarkymo subjektu, kuriam reikalingas atitinkamas pažymėjimas. Jį išduoda VMVT teritorinis padalinys, priskirtas pagal veiklos vietą. Pažymėjimai išduodami nuotoliniu būdu: pateikus tarnybai dokumentus el. paštu, per 5 darbo dienas subjektas užregistruojamas be inspektorių vizito.

Maisto tvarkymo pažymėjimas

Maisto tvarkymo pažymėjimui reikalingi dokumentai:

 1. patvirtintos formos prašymas;
 2. technologinis planas su įrangos sąrašu, patalpų eksplikacija;
 3. maisto tvarkymo proceso aprašymas;
 4. dokumentas dėl GHP taisyklių taikymo;
 5. patalpų nuomos sutarties arba nuosavybę patvirtinančio dokumento kopija;
 6. įmonės išrašas iš Registrų centro;
 7. vandens laboratorinių tyrimų protokolas (jo prašoma tik kai kuriais atvejais).

Lauko kavinės leidimas

Šis dokumentas reikalingas lauko kavinei prie maitinimo paslaugas teikiančio subjekto patalpų, jeigu lauko kavinė yra savivaldybės žemėje. Kiekviena savivaldybė turi savo vidinę tvarką bei reikalavimus – jų reikia ieškoti savivaldybių tinklalapiuose. Leidimai išduodami atsižvelgiant į Kultūros paveldo apsaugos, Detaliojo planavimo ir architektūros, Eismo organizavimo ir Infrastruktūros skyrių pastabas.

Vilniuje leidimas prekiauti (teikti paslaugas) lauko kavinėje išduodamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų. Dokumentai gali būti pateikiami elektroniniu būdu. Jau antrą sezoną didžiausių miestų savivaldybės netaiko specialių reikalavimų projektams: užtenka pateikti schemas bei lauko kavinės veiklą vykdyti pagal nurodytą tvarką.

Lauko kavinės leidimui reikalingi dokumentai:

 1. prašymas;
 2. lauko kavinės schema su matmenimis;
 3. rinkliavos mokėjimo kopija (ne visose savivaldybėse taikoma rinkliava 2021 m. sezonui).

Reklamos leidimas

Įrengti išorinę reklamą galima tik gavus pastato bendrasavininkų daugumos sutikimą. Savivaldybių ir kultūros paveldo departamento keliami reikalavimai priklauso nuo Jūsų viešojo maitinimo vietos mieste – tiksli informacija pateikiama konkrečios savivaldybės tinklalapyje. Leidimo sulauksite maždaug per 30 darbo dienų.

Reklamos leidimui reikalingi dokumentai:

 1. prašymas;
 2. patalpų nuomos sutarties arba nuosavybę patvirtinančio dokumento kopija;
 3. pastato bendrasavininkų daugumos sutikimas dėl projekte nurodytos išorinės reklamos įrengimo;
 4. išorinės reklamos projektas;
 5. prekinio ženklo patentavimą liudijantis dokumentas (ypač, jeigu Jūsų prekinio ženklo vardas rašomas ne valstybine kalba);
 6. rinkliava.

Licencija prekybai alkoholiniais gėrimais

Licenciją gali gauti TIK subjektai, kuriems išduotas maisto tvarkymo patvirtinimo pažymėjimas. Prieš išduodant licenciją tikrinama ne tik įmonė, direktorius, bet ir skolos SODRAI – jų negali būti. Licencija išduodama per 30 darbo dienų nuo dokumentų pateikimo, tad šią užduotį taip pat reikia planuoti iš anksto.

Licencijai reikalingi dokumentai:

 1. prašymas;
 2. įmonės išrašas iš Registrų centro;
 3. daugiabučio pastato gyvenamųjų patalpų savininkų daugumos sutikimai; daugiabučio pastato visų patalpų išrašas iš Registrų centro;
 4. rinkliava.

Dar kelios naudingos pastabos:

 • Jei patalpa įrengta gyvenamajame daugiabutyje, licencija išduodama tik tuomet, kai pirkėjams skirtas pagrindinis įėjimas nesutampa su namo laiptinės įėjimu.
 • Jeigu vienoje viešojo maitinimo vietos aptarnavimo salėje įrengti keli tą pačią veiklą vykdantys padaliniai, išduodama viena licencija.
 • Prekiauti alkoholiniais gėrimais draudžiama sveikatos priežiūros, ugdymo įstaigose (mokyklose, universitetuose, neformalaus ugdymo įstaigose), maldos namų teritorijose (jas apibrėžia savivaldybės).
 • Licencija suteikia teisę aptarnauti pirkėjus lauko sąlygomis ne didesniu kaip 40 metrų atstumu nuo stacionariosios viešojo maitinimo vietos. O Savivaldybės tarybos prekybos laiką lauko sąlygomis gali riboti ar net uždrausti.